Üye Girişi

Kayıp Parola?
Ana Menü
Anasayfa
Hamşioğulları Kimdir?
Arama
Duyurular ve Yazılar
Şiir Köşesi
Ziyaretçi Defteri
Artvin Videoları
Resim Galerisi
Önemli Bağlantılar
Atatürk Köşesi
Dost Siteler
Canlı TV
Önce Vatan Gazetesi
Şehitlerimiz ve Gazilerimiz
Köşe Yazarlarımız
Zekeriya Hamşioğlu
 
TEŞEKKÜR
 
Diğer Yazıları
Zafer Şenol
 
- KAFKAS TARİHİNDE HAMŞİOĞULLARI -
 
Diğer Yazıları
Sevgi Hamşioğlu
 
Kimler Sitede
Şuanda 1 misafir bağlı
Memleketimiz

SELİM PAŞA ANITI
Selim Paşa Anıtı
ÖNEMLİ DUYURU

DUYURU

BÜYÜĞÜMÜZ, DEDEMİZ SAYIN SELİM PAŞA’NIN, ŞEHİT EDİLMESİNİN; 200.YIL OLAN 3 HAZİRAN 2015 TARİHİNDE ACARA’DA BİR HAFTA SÜRECEK ETKİNLİKLERLE ANILACAKTIR. ACARA’DA BULUNAN ŞEHİRLERİN BELEDİYE BAŞKANLARI, BATUM VE TİFLİS ÜNİVERSİTELERİ İLE KOORDİNELİ BİR ÇALIŞMA BAŞLATILMIŞTIR. BİR HAFTA BOYUNCA, KONFERANSLAR, SEMİNERLER, GEZİLER, AKTİVİTELER YAPILACAKTIR. BU KONULARDA FİKRİNİ, GÖRÜŞÜNÜ,ÖNERİLERİNİ BEYAN ETMEK İSTEYEN BENİMLE EMAİL YOLUYLA İRTİBATA GEÇEBİLİR. ACARA’DA ( BATUM DA ) SARP SINIR KAPISINDAN BAŞLAYAN, BATUMU BAŞTANBAŞA KATEDEN PALMİYELİ SAHİL YOLUNA SELİM KHİMSHİASHVİLİ BULVARI VE BU BULVARI ORTADAN DOKSAN DERECE KESEN BULVARA İSE ŞERİF KHİMSHİASHVİLİ BULVARI İSMİ VERİLMİŞTİR. BATUM’UN MERKEZİNDE MERKEZİN’DE, HAMŞIOĞLU MÜZESİ AÇILMASINA ACAR’DA BAKANLAR KURULU TARAFINDAN KARAR VERİLMİŞTİR. YAKINDA TEFRİŞİNE BAŞLANACAKTIR. ELİNDE AİLEYE AİT, BELGE, KİTAP, OBJE, FOTOĞRAF, AKSESUAR, GİYİM, KUŞAM VS OLANLARIN, MÜZEYE BAĞIŞLAMAK İSTEDİKLERİ TAKDİRDE, BELGE KARŞILIĞI TESLİM ALINIP MÜZEYE KONUCAKTIR. YUKARIDA BAHSETTİĞİM, SELİM VE ŞERİF PAŞALARIN ADINI ALAN, BULVARLARIN KESİŞTİĞİ NOKTA DA BULUNAN ALAN ORTASINA, EKTEKİ ESKİZDE GÖRÜLEN DEVASA, BİREBİR BOYUTLARDA YAPILACAK OLAN SELİM PAŞA NIN AT ÜSTÜNDEKİ HEYKELİ KONULACAKTIR. 3 HAZİRAN 2015 TARİHİNDE ÇEŞİTLİ ÜLKELERİN DEVLET BÜYÜKLERİNİN KATILACAĞI BİR TÖRENLE AÇILIŞI YAPILACAKTIR. AT ÜSTÜNDEKİ SELİM PAŞANIN HEYKELİ BİR KAİDE ÜSTÜNE OTURTULACAK, KAİDENİN İKİ TARAFINDA DARESİMDE GÖRÜLDÜĞÜ GİBİ, AHMET PAŞA, KÖR HÜSEYİN PAŞA, ABDİ- ABDULLAH BEY / PAŞA, DURSUN BEY, İHSAN HANIM, ŞERİF PAŞA, CEMAL PAŞA, TEMUR PAŞA, SELİM BEY / PAŞA, MUSTAFA KAMİL PAŞA’NIN BÜSTLERİ OLUCAKTIR. BU ESER ŞİMŞEK ACAR’IN DİDİMDE BULUNAN ATÖLYELERİNDE HEYKELTRAŞ SAYIN YAKUP YONUCU,TARAFINDAN GERÇEKLEŞTİRİLİP, BATUMA GÖTÜRÜLÜP, KAİDESİNE OTURTULACAKTIR. BU ESER İÇİN YAPILAN ARAŞTIRMALAR NETİCESİNDE BU KİŞİYE YAPTIRILMASI UYGUN BULUNMUŞTUR. BU ESERİN GERÇEKLEŞMESİ, BATUMDAKİ KAİDENİN, YAPILMASI, GÖTÜRÜLMESİ VS MASRAFLAR HESAPLANDIĞINDA ORTAYA 50.000.TL GİBİ BİR MEBLAĞ ÇIKMAKTADIR. BU MEBLAĞA, RAKAM NE OLURSA OLSUN KATKIDA BULUNMAK İSTEYENLER İSBANK 3409 0691662 NOLU HESABA PARA YATIRABİLİRLER. YATIRDIKLARI TUTARI BANA EMAİL YOLUYLA BİLDİRMELERİN RİCA EDİYORUM. KATKIDA BULUNANLARIN İSİM VE SOYADLARI ESERİN ÖNÜNE KONUCAK PLAKETTE YER ALICAKTIR. YUKARIDA BAHSETMİŞ OLDUĞUM, KONULARDA, FAAL OLMAK İSTEYEN, BANA YARDIMCI OLUCAK ,GÖRÜŞ BİLDİRECEK, KATKI YAPACAK, 3 HAZİRAN 2015 BATUMA GELMEK İSTEYENLER BANA EMAİL İLE ULAŞABİLİRSİNİZ. SEVGİ VE SAYGILARIMLA. N.YILDIRIM ACAR 143 SOK NO 28 DAİRE 18 KÜÇÜKYALI-İZMİR Bu mail adresi spam botlara karşı korumalıdır, görebilmek için Javascript açık olmalıdır


 
 
 
  Ana - ZAFER ŞENOL VİDEOLARI
 
 
 

 
FERYAL HANIM'IN KONUŞMALARI
 
 
 
 
Tam Ekran
Raporla
 
 
 
 
Tartışma
 
 
 
 
 
 
 
Video hakkında
 
 
Tarih :20 Şubat 2011
Tıklama :4056
Oy sayısı :4 Beğenilme :5
Oy ver:
 

ŞAVŞAT ‘TA KURTULUŞ BAYRAMI ETKİNLİKLERİ VE ŞEHİTLERE GÖSTERİLEN VEFASIZLIK . 
 
26 Aralık 1914 günü Şavşat’daki bütün Türk Silahlı Kuvvetleri Yakup Cemil Bey ve Halit Bey emrinde Sakarya Dağından geçip Ardahan’a doğru yürümüştü. Stange Bey’in kumanda ettiği 8, Alay da Kadir Ağanın emrindeki Artvinli Gönüllüler ile Bahaeddin Şakir Bey emrindeki Ardanuçlu gönüllülerde yalnız cam yaylası üzerinden 26 Aralık 1914 günü Sahara doğrultusunda ilerlemişti. 
 
Yalnız Çam ile Sakara dağı geçidinden Türk Silahlı kuvvetlerinin saldırıları sonucunda Hamşioğlu Nusret Bey ağır yara almış Ardahan 1914 Aralık 29 gecesine kadar düşman işgalinden kurtarılmıştı. Milis Güçleri kumandanı Hamşioğlu Ramiz Bey artık 300 kişilik milis kuvvetini orda bırakmış ve yanına aldığı 6 kişilik bir milis ile ağır yaralı olan kardeşi Nusret beyle birlikte Şavşat’a hareket etti. 
 
Rus kuvvetleri tarafından Şavşat’ın işgal edilmiş ve konağının Rus suvari birliğinin yerleşmiş olduğunu gördü. Konağın karşı yamacında ki Morğel ormanında saklandılar. 28 Aralık 1914 de Rus birliğine yapılan bir ihbar sonucunda etrafları sarılmış büyük bir çatışma oldu. 
 
Bu çatışmada 3 kişi Ramiz , Nusret ve Şevki Ağa şehit oldu. Bir kişi kolundan yaralı olarak diğerleri kaçmayı başardı. 4 Ocak 1915 gecesi Rus Tugayının ani bir saldırısıyla Ardahan şehri yine Rusların eline geçti. 
 
Yapılan çatışmada Kadir AĞA ve bir çok serdangeçtimiz şehit oldu. Yaralılarımız düşmana esir düştü. Ardahan’a artık yeni silahlı birliklerimizin gelmesi mümkün olamadığından bu nedenle Stange Bey emrindeki birliklerimiz yanlızçam geçidinden Ardanuç’a çekildiler. Hamşioğlu Ramiz Bey’in Ardahan’da Yusuf Bey’e bıraktığı milis güç birlikleri Halit Bey ile sakara geçidinde savunmayı sürdürdüler. 
 
Saygılarımla,
 


Hiç kimsenin itiraz edemeyeceği Bölgemizin Akademisyen ve bütün Tarihçilerimizin elde etmek istedikleri videoyu paylaştım. Bu konuda bölgemizdeki ilgili resmi kurum ve kuruluşlarımızın bilgilerine de sunulmak üzere yayımlanmıştır.
 
İsteyebilecekleri ciddi kaynakları aşağıda yazarak üzerime düşen görevimi yaptığıma inanıyor bölgemizin kurtuluş bayramında, halkı selamlayıp halkın kurtuluş bayramını kutlamakta olan ilgili makamın yetkilileri artık bu konuda hassasiyet göstermelerini ve  2011. yılımız' da kutlanacak Kurtuluş Bayramımızda en ulvi görevi yerine getirmelerini bekliyorum.
 
Sunulan Kaynaklar : 
 
İçerisinde adı geçen şehitlerin kimin çocukları olduklarına dair en az 1400 yıllarına dayanan aile şeceresi. 
 
Bu ilgili kurumlara şehitlerin aynı günde öldüklerine dair mahkeme kararını da sundum. İsimleri orda mevcuttur. Mahkeme kararında baba ve anne adları mevcuttur. Şehitlerin aile şecereleri mevcuttur. 
 
Vaktiyle yaşanmış olan Şavşat yangınından dolayı Şavşat Nüfus idaresinde isimleri bulunamadığından, bu iki şehidin aynı günde öldüklerine dair mahkeme kararı. 
 
Eldeki mevcut mahkeme kararında istenilen isimlere ulaşılabilmesi için; 
 
Mahkeme kararı: 
Hakim: Ali Necmettin Kışlal 
Katip : İbrahim Gündüz 
Esas: 45 
Karar : 25 
Tarih : 1938 olup 1971 de tekrar çıkarılmıştır. 
 
 
1 Adet, olayın içinde, olayı gören o olayı anlatan canlı şahit 01- 07 -1901 doğumlu, Şavşat Nüfusuna kayıtlı Rusça, Osmanlıca, Türkçe’ yi mükemmel bilen, eğitim görmüş, aydın bilgili bir Hanım, Feryal Hanım’ın kendi sesinden ve görüntülü CD si mevcut olup verdiği bilgi en önemli olanıdır. Olayın canlı tarihi yeterde artar bile, 
 
İlgili makamın böyle bir belge, cd ‘nin arşivlerinde bulundurulmasının gelecek için gerekli olduğunu da düşünüyorum.
 
Bundan daha kuvvetli bilgi isterlerse, Ancak şehitleri mezarlarından kaldırıp yanlarına götürülüp tek, tek ifadelerinin alınmalarıdır ki buna da bizim gücümüz yetmez. 
 
ARTVİN VALİLİĞİ’NİN HAZIRLATMIŞ OLDUĞU ; 
 
ARTVİN İL YILLIĞI 1967 – İÇEL / MERSİN Kütüphanesinde – No: 058 – Kayıt No: 11326 – Sayfa : 130 ‘ da yazılıdır. ( Dikkat : 1967 Artvin İl yıllığına bakılacak ). 
 
1 ADET cd. 
 
ARTVİN TARİHİ OLGULARI – Ozan Mikâil Bahçeci – Sayfa : 123 – 124 - 460 yazılı, 
 
ARDAHAN – ERZURUM – ARTVİN - ACARİSTAN TARİHİ – Ahmet Acar – Sayfa : 22 – 38 - 39 yazılı, 
 
ARTVİN TARİHİ – Halit Özdemir- ( 2 tane ayrı, ayrı kitap )- Sayfa : 184 – 185 yazılı, 
 
ARTVİN TARİHİ – Halit Özdemir – ( 2 tane ayrı, ayrı kitap )- Sayfa : 241 - 245 yazılı, 
 
ARTVİN YILIIĞI - Atilla Turan - Sayfa : 39 - 39 yazılı, 
 
YURT ANSLİKLOPEDİSİ – TÜRKİYE İL İL. DÜNÜ BUGÜNÜ YARINI – ANKARA – BOLU – Sayfa : 39 yazılı, 
 
ARTVİN DESTANI – Hayrettin Tokdemir- Sayfa : 208 yazılı, 
 
ARTVİN VE ÇEVRESİ – M. Adil Özder – Sayfa : 126 ve 140 yazılı, Bakılmak üzere kaynaklar var . 
 
Şehitlerin mezar yerleri biliniyor. Şehit Mezar Baş taşları okunuyor. Asker olduğunu kanıtlayacak tuğlu ve kitâbeli baş taşı bulunduktan sonra, 1914 yılında olayın içinde yaşayan bilgi veren sesi ve görüntüsüyle canlı tarih bilgisi dikkate alınmasa eğer o zaman şehitleri yerlerinden kaldırıp tek , tek siyasi ve politik amaç güdenlerin karşılarına ifade vermeleri gerekir ki bu olamayacağına göre engelleyen makamlarda ki bu meçhul kişi veya kişilerden hiç surette onayın çıkması mümkün değildir. 
 
Geçmişte bölgemizde bilenen vatan için düşmanla çarpışmış canlarını seve, seve veren şehitlerimize gereken önem verilmeyerek şehitlik statüsüne alınmayarak bir TÜRK BAYRAĞI dalgalandırılmasından mahrum bırakılıyorsa eğer günümüzde şehit olarak olan askerlerimize önem verdiklerini sanmasınlar. 
 
Bilen şehit kabirlerine sahip çıkılması, bu şehit kitabeleri, korunmayan tarihi eserler içinde yer alan tarihi mezar taşları, Türk’ün tarihe atmış olduğu bir imza, bir not ve bizlerle gelecek nesiller için tarihimizin, kültürümüzün, hâsılı varlığımızın birer kanıtıdır. 
 
Bir ülkede şehit ve şehitliklerin mezar taşları okunmuyorsa eğer o bölgenin de ülkenin tarihi yoktur. 
 
Ne diyor Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi M. Kemal ATATÜRK? “Geleceğe güvenle hazırlanmak, tarihi bilmekle mümkün olur!” ve “Bilelim ki, millî benliğini bilmeyen milletler başka milletlerin avıdır!..” 
 
Dolayısıyla canlı bir varlık olan millet topluluğunu, tazeliğini, canlılığını muhafaza ederek yaşatmak, tescili olan şehitlikler ve mezar kitabeleri gibi millî-manevi değerlerine sahip çıkmakla, onları korumakla mümkündür. 
 
Yine Atatürk’ün dediği gibi, “Türk çocuğu ecdadını tanıdıkça, daha büyük işler yapmak için kendinde kuvvet bulacaktır!..” 
 
Saygılarımla,

[Daha fazla] [Daha az]
Etiketler:
Ekle:
 
 
 
 
 
Sırala
 
 
 "ZAFER ŞENOL VİDEOLARI" kategorisindeki videolar
Ulusal Kahraman...
-
Ulusal Kahraman...
-
VEZİR-İ MÜKERRE...
GÜRCÜ TARİHÇİNİN YAPTIĞI KONUŞMASININ TÜRKÇE’ YE ÇEVİRİSİ’ DİR .
HAMŞİZADE SELİM...
FERYAL HANIM'IN...

ŞAVŞAT ‘TA KURTULUŞ BAYRAMI ETKİNLİKLERİ VE ŞEHİTLERE GÖSTERİLEN VEFASIZLIK . 

 
 
Sayfa: / 2
 

Görünümler

Misyonumuz
Yapmış olduğumuz bu web sitesi soyumuzu, araştırmak ve mevcut araştırma içerisinde birlik ve dayanışmayı sağlamak ve her türlü akrabalık bağlarını kuvvetli bir şekilde güçlendirmeye çalışmaktır. Soyumuzu, 1399 ve evveli yıllarından Himşia Beyden sonra devan eden nesilden başlatılarak günümüze kadar gelen ve Himşia Bey’in türemelerin’ den olup bir kolu da Kırım’ dan dünyaya yayılmış olan tüm insanları kapsamaktadır. Sitemizde özellikle siyasi ve politik bağlamda kesinlikle hiçbir ayrım yapmamak koşulu vardır. Ayrıca görüşü ne olursa olsun bizim için akrabalık ön plandadır. Nasıl ki devletler geçmiş tarihleriyle anılıp geleceğe hedeflerini belirlerken, insanlarda ailelerinin geçmişiyle övünerek mutluluklarını artırarak onlara layık olmak isterler. Tarihimizde Türk devletleri kurulmuş ve yıkılmıştır. Yeni devletler kurulmuştur. Geçmişten ünleri kalmıştır. Çağımızda da soyluluk bir ünden başka bir şey değildir. Artık elde kalan mevcut verilerle tarihi olayların geçtiği savaşların olduğu yerler, mekânlar, tarihi eserler ve bu savaşlarda önemli şahsiyetler unutulmamalı ve gelecekte değerlendirilmelidir. Bu gün tarihimize sahip çıkamamanın üzüntüsünün bir gerçeğini yaşamaktayız. Güney Kafkasya Bölgesinde ( Acaris’tan ) ‘ın soylu tarihi derinliği olan Khımchıeff / Khimshiashvili / Himşiaşvili / Hamcuoğlu / Hamşuoğlu / Hamşizadeler / Hamşioğulları’nın şahsiyetleri zamanımızda giderek unutulmak üzereyken Şavşat / Satlel sancak merkezinin yönetim yeri de siyasi nedenlerle de silinme durumuna getirilmiştir. Tarihten Hamşiler / Hamcuoğlu / Hamşuoğulları / Khamşioğulları - Sa – atabago / Atabeyler - Abaşidzeler – Cordanidzeler / Cordanoğulları – Bajanidzeler / Bejanoğulları akraba bağlılığı olan bu soylu aileler hakkında Rusya, Gürcistan, Azerbaycan ve bölgemizin yerel tarihçileri tarından bilinmektedir. Bu bağlamda ailelerin mensupları birbirlerini tanımak ve tanışmak amacında olmalıdır. Sülalemiz içerisinde büyüklerimize saygılı olmak şartıyla tüm aile bireylerine aynı muamele ile davranılacaktır. Paylaşılan üzüntü azalır, paylaşılan mutluluk artar sözünden yola çıkıp bu ilke doğrultusunda ölüm, hastalık, kaza haberlerin üzüntüsünü paylaşmak. Evlilik, doğum, sünnet vs. gibi haberleri duyurarak mutluluğu artırmak olacaktır. Bunun yanında elinizde bulunan kaynakları tanıtmak, aileden gelen geleneksel bilgileri ve aile resimlerini yayınlamak, memleketle ilgili resim ve videolarınız, anı ve hatıralarımız paylaşmak akrabalarımızın işleriyle ilgili reklâm vs tanıtımları olacaktır.
Vizyonumuz
Hamşioğlu Ailesi olarak; Hamşioğullarına yakışır örnek aileler olmaya devam etmektir...
Seceremiz
Seceremizi gösteren Excel formatında bir soyağacı hazırladık. Umarız herkes kendisinden bir parçayı bu çizelgede bulacaktır. Secere dosyamızı indirmek için
buraya tıklayınız.
Önemli Duyuru

Tarihimizden Portreler Resimleri Hakkında Önemli Duyuru: Tarihte Hamşioğulları Kitabı Yazarı :(Ahmet ACAR) HAMŞİOĞLU 
 (Enver ACAR) HAMŞİOĞLU
Aytekin HAMŞİOĞLU ve eşi Fikriye HAMŞİOĞLU
Tuğrul ŞENOL ve eşi Nigar ŞENOL HAMŞİOĞLU
 ve Zekeriya HAMŞİOĞLU arşivlerinden alınmıştır.

Reklam Alanı

Faydalı Linkler